Τελευταία Νέα

Το Σάββατο 2 Ιουλίου 2022 στο πλαίσιο της σειράς νυχτερινών αγώνων δρόμου που διοργανώνει η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας πραγματοποιήθηκε ο αγώνας 1ο Livadia Night Run.
Με εκκίνηση τον προαύλιο χώρο του Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής, το βράδυ του Σαββάτου, 330 δρομείς όλων των ηλικιών, πήραν μέρος στις δύο πιστοποιημένες αποστάσεις, 5 και 10 χλμ., της διοργάνωσης, ενώ υπήρξε και μια μικρή διαδρομή 1.000μ. για παιδιά.
Η διαδρομή των 5χλ. ήταν αφιερωμένη στον αστυνομικό Γεώργιο Ανδριτσόπουλο, που σκοτώθηκε στη διάρκεια συμπλοκής στο Δίστομο, και πήραν μέρος και δρομείς αστυνομικοί.
Τερμάτισαν συνολικά 317 δρομείς και από αυτούς αναλυτικά 104 στα 10χλμ, 88 άνδρες και 16 γυναίκες, και 213 στα 5χλμ, 143 άνδρες, 70 γυναίκες.
Νικητής στα 10 χλμ. αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Μαλιόγλου με χρόνο 0:36:03 και πρώτη γυναίκα τερμάτισε η Βάνα Σπύρου με χρόνο 0:49:44. Ο δεύτερος αθλητής που τερμάτισε σε 0:38:08 ήταν ο Τουμα Μπαγιούμη, ενώ τρίτος ήταν ο Φώτης Ρηγόπουλος με 0:39:35.
Στις γυναίκες τη δεύτερη θέση κέρδισε η Σπυριδούλα Παλαντζά με χρόνο 0:50:03 και την τρίτη η Βάγια Τσιώλη με 0:50:21.
Στον αγώνα των 5 χλμ. νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Βότσος με χρόνο 0:16:41, δεύτερος ο Αθανάσιος Κοτσωνας με 0:18:15 και τρίτος ο Γιάννης Καρνασόπουλος με χρόνο 0:18:39.
Στις Γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ιφιγένεια Κασκανιώτη με χρόνο 0:19:05, δεύτερη η Στεφανία Μπενάκη με 0:19:31 και τρίτη η Ιωάννα Σκληβανιώτη με χρόνο 0:22:05. Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο Αθλητικός Κολυμβητικός Όμιλος Λιβαδειάς, ΑΚΟΛ, με συνδιοργανωτές, την Περιφερειακή Ενότητα Βοιωτίας, τον Ο.Π.Α.ΣΤ.Ε. (Οργανισμός Πολιτιστικής Ανάπτυξης Στερεάς Ελλάδας), το Δήμο Λεβαδέων, τη στήριξη της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Αν. Στερεάς & Εύβοιας, τη συμμετοχή της Ελληνικής Ένωσης Έρευνας & Διάσωσης Λιβαδειάς, του Ε.Ε.Σ. παράρτημα Λιβαδειάς, της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Βοιωτίας, της Αθλητικής Ένωσης
Αστυνομικών Ελλάδος, της Τροχαίας Λιβαδειάς και του Ε.ΣΥ.Ν Βοιωτίας.
Την εκκίνηση του αγώνα κήρυξε ο περιφερειάρχης Φάνης Σπανός, ενώ παρουσιαστής της όλης εκδήλωσης ήταν ο τραγουδιστής Κώστας Μαρτάκης.